30. července 2017

Dovolená, léto, slunce, moře, stres a Buddha

Na dovolenou se těšíme každý. Těšíme se na to, jak nebudeme muset vstávat, jak si konečně přečteme knížku, co jsme dostali k Vánocům, jak půjdeme na procházku, nebo do lesa na houby, jak sebou plácneme na pláž a vystavíme svoje tělo paprskům sluníčka. Těšíme se na to, že ujedeme stresu, zbavíme se alespoň na chvíli každodenních starostí, které máme v běžném pracovním týdnu a budeme mít čas na sebe, svého partnera, na svoje děti, na rodinu a přátele. Konečně budeme mít čas odpočívat.

Povedlo se Vám letos si na dovolené odpočinout? Není to vždy úplně jednoduché. Dovolené přechází stres v práci, když se snažíme dodělat resty a vyčistit si stůl, abychom mohli v klidu odjet. Další stres přijde i po dovolené. Pracovní stůl, kalendář i mailová schránka budou plné a bude je potřeba vyřídit. Tedy jen pokud jsme dovolenou nepřerušovali vyřizováním telefonů a mailové korespondence. Ale to pak nebyla dovolená ne? Stresová bývá často i cesta tam i zpátky. Pokud jedeme k moři autem, často na nás čekají přeplněné dálnice a fronty na hranicích.  

Podle toho, co slyším od svých kolegů se dovolená většinou vydaří. Většina z nás si na dovolené svůj klid najde. Máme pocit, že za klid může to cizí město, moře, nebo les, noví přátelé, nové zážitky. Jako kdybychom ujeli z domova a z práce a nechali tam všechny svoje starosti a stres. Na dovolené zjistíme, že ještě stále umíme odpočívat. Nikdo neočekává, že nemusíme okamžitě odpovědět na všechny maily a smsky. Když dovolená končí, končí většinou i pocit pohody, klidu a odpočinku. Nezbývá nám než se těšit na tu další. Ale to tak být nemusí, když si pocit pohody a klidu, který jsme zažívali, přivezeme s sebou z dovolené domů.

Pokusím se vysvětlit. Víte, kde a jak vzniká klid a pohoda, kterou na dovolené umíme vnímat? Proč na dovolené nezažíváme ten každodenní stres jako doma a v práci? Proč se na dovolené cítíme více šťastní než doma?  Vypadá to, že je to tím, že jsme od stresu odjeli. Nechali jsme ho doma. Ale není to tak, protože stres a starosti nevytváří okolní prostředí, ale naše reakce na něj. Stres vytváří naše hlava, lépe řečeno myšlenky, které se v ní honí a emoce, které vyvolávají. Pocit pohody, klidu a štěstí nezáleží tolik na vnějším prostředí, ale na tom, jak vnější prostředí vnímáme, jak ho interpretujeme, jaké v nás vyvolává myšlenky a jak ty myšlenky vnímáme a prožíváme. Myšlenky přecházejí do našich pocitů a emocí.  Kladné do kladných, záporné do záporných. Paradoxně, čím méně máme myšlenek, tím je nám lépe. Když jen pozorujeme, co se okolo nás děje, aniž bychom to hodnotili a posuzovali, je nám dobře. A o tom to je. V novém nám neznámém prostředí nemáme čas na myšlenky. Naše smysly se zájmem vnímají jiné, nové prostředí. Je to jako když sledujeme zajímavý cestopisný film, nebo když čteme knížku. Najednou naše obvyklé starosti mizí. Mizí i znepokojující myšlenky a negativní emoce. Stáváme se pozorovatelem okolí a nemáme negativní myšlenky. Nebo dokonce nemáme žádné myšlenky. A pokud nějaké máme, tak většinou positivní. Na dovolené jsme jako přijímač, který vnímá okolní positivní podněty, které jsou zajímavé, upoutávají naši pozornost a vypínají mysl.

Vypnout hlavu nebo myšlenky v ní nemusíte jen na dovolené. To můžete udělat kdekoliv a kdykoliv. Dovolená Vám může pomoci abyste to pochopili.

Teď už možná tušíte, co má s dovolenou společného Buddha. Jednou ze zásad jeho učení je, že objekt (věc) existuje jen když existuje její pozorovatel. Svět je zrovna takový, jakým ho vnímáme. Svět změnit nemůžeme, ale svoje vnímání ano. Pocit štěstí a spokojenosti nezávisí na vnějších okolnostech, ale na tom, jak tyto okolnosti vnímáme. Když se nám podaří změnit svoje vnímání světa, tak jako na dovolené, změní se nám celý život.

Přeji Vám krásné léto a štěstí a spokojenost ve vašem každodenním pracovním životě po dovolené.

Žádné komentáře:

Okomentovat