24. června 2016

Brexit a jeho ekonomické dopady na firmy a jednotlivce v ČR


foto Chris Lawton

Británie odchází z Evropské unie. Co to znamená? Nebo raději co bude znamenat? Jaké dopady má a bude mít Brexit na ekonomiku firem a podnikatelů v České republice? V jednom se shoduji s politiky ... zásadní.  Víc předpovědět neumím. Budeme společně s Vámi sledovat dopady Brexitu na světovou ekonomiku, na Evropskou legislativní, účetní a daňovou politiku, na vývoj cen měn, komodit a cenných papírů na finančních trzích.

Na začátek vybíráme některé zajímavé komentáře a zprávy ze světových a domácích médií.

Finanční trhy


Britská libra pod vlivem rostoucího náskoku zastánců odchodu země z Evropské unii při ohlašování průběžných výsledků referenda klesá, následně posiluje v okamžiku co se do těsného vedení v průběžném sčítání hlasů dostali zastánci setrvání v EU. Nakonec když se skóre obrátilo  se dostala pod úroveň 1,3495 dolaru, což je nejníže od roku 1985.Podobný vývoj se však týká i amerického dolaru, který spadl na úroveň 100 jenů.

Euro na devizových trzích prudce oslabuje, k dolaru odepisuje asi čtyři procenta a sestoupila pod hranicí 1,1 USD. Dostala se tak nejníže od letošního března.

Koruna po britském referendu vůči euru oslabila na 27,14 Kč/EUR. K dolaru ztratila 3 procenta na 24,62 Kč/USD. K libře je nejsilnější za 2,5 roku.

Světové ceny ropy se propadly o více než šest procent poté. Cena zlata kvůli obavám z odchodu Británie z Evropské unie stoupla o osm procent a vyšplhala se na dvouleté maximum nad 1300 dolarů za unci.

Zdroj: lidovky.cz

Evropské akcie kvůli brexitu prudce oslabují. Britský index FTSE ztrácí devět procent, německý index DAX odepisuje téměř deset procent. Pražská burza po britském referendu dnes ráno následuje západoevropské trhy a propadá se, index PX odepsal 10 % na 770,45 bodu. Erste ztrácí 17 %.

Díky rozhodnutí Britů se změní myšlení spousty lidí v Evropě, míní bývalý prezident Klaus. Británie už potřetí začíná zachraňovat Evropu od monstra.

Žádné komentáře:

Okomentovat