24. března 2016

Velikonoce a daně

foto Annie Spratt

Velikonoce mám rád. Jsou to svátky jara, svátky vzkříšení Krista a pro nás účtaře a daňaře i příjemné oddechnutí si před finišem prvního kola účetních závěrek, auditů a daňových přiznání, které končí 1.dubna. Letos můžeme odpočívat na Velký pátek o den déle. To proto abychom měli dost sil, protože hned v úterý po velikonocích je termín pro podání v pořadí druhého kontrolního hlášení DPH.

Odpočatí po Velikonocích musíme být plní elánu, abychom mohli reagovat na výzvy správce daně, kvůli nesrovnalostem v lednovém kontrolním hlášení. Nemá cenu se zlobit na pracovnice finančních úřadů, oni nemohou za to, že nám s kontrolním hlášením přibyla práce. Nakonec oni sami jí mají nejvíc. Snaží se objasnit rozdíly, které program zpracovávající kontrolní hlášení „vyplivl“ tak, aby stihly vrátit nadměrné odpočty včas podle zákonného termínu.

Neříkám, že souhlasím s tím, že máme všichni víc práce, ale říkám, že nemá smysl se kvůli tomu rozčilovat. Zákon tím nezměníme. Usmívejte se na svět a on se bude smát oplátkou na Vás. Třeba, když budete kontrolní hlášení dělat s úsměvem, nebudou v něm žádné nesrovnalosti?

Přeji Vám všem krásné jarní Velikonoce a hodně klidu ve vaší duši a co nejméně myšlenek o účetnictví, daních a o kontrolním hlášení.

Ivan Fučík

Žádné komentáře:

Okomentovat