1. října 2017

Účtenková loterie


"Účtenkovka, co tomu říkáš jako daňový poradce? Souhlasíš nebo nesouhlasíš?" zeptal se mě jeden můj kamarád. "Nesouhlasím, víš proč? Ale to je celkem jedno, stejně to na věci nic nezmění!" odpověděl jsem. "Mě se to líbí, můžu něco vyhrát a sázení fakticky nic nestojí," reagoval kamarád. 

Začal jsem přemýšlet, proč se mi vlastně účtenkovka nelíbí. Nejdříve mě napadlo, že to je "udavačská loterie". To jsem ale zavrhl jako důvod, protože, když už obchodník účtenku s kódem vytiskne, je jeho účtenka evidovaná a není třeba ho udávat. "Udal" se sám. 

Možná to má přimět zákazníky, aby si o účtenky říkali. Ale to taky není důvod, vždyť se nyní všichni ptají: "Chcete účtenku?"

Na adrese účtenkováloterie.eu jsem důvod našel: "Účtenková loterie, bič na krácení tržeb". Následující text, vedle kterého se usmívá pan Babiš, jsem si musel zkopírovat, abych si ho v klidu mohl přečíst a porozumět mu. Stejně mu úplně nerozumím. Posuďte sami?

"Určitá forma EET pro ně vlastně už dávno platí: na rozdíl od hospod a restaurací v nich lidé většinou neplatí hotově, ale na účet, takže po obchodních transakcích zůstává elektronická stopa. Navíc by velká část tržeb do EET nespadla, analyticky by je tedy nešlo zpracovat." 

Textu nerozumím o to víc, že EET podléhají i platby bankovní kartou. Hledal jsem dál a z dalšího textu na webové stránce jsem pochopil, že stát podporuje účtenkovku, aby donutil nepoctivého obchodníka vystavit účtenku a tím vybral víc daní.  Hlavně pak od nepoctivého obchodníka s potravinami s nízkou cenou (asi mají na mysli vietnamské večerky) a od hospod a restaurací.

Aha už tomu rozumím, celý národ hraje spotřebitelskou loterii, kterou organizuje Ministerstvo financí o to, kdo nachytá nepoctivého vietnamského obchodníka s potravinami s nízkou cenou a malého hospodského, že mu nedal účtenku. A co to přinese mě? Došlo mi, že já to vlastně zaplatím, nejdříve vietnamskému obchodníkovi, který pokud nezavře, bude muset zdražit a pak i státu na daních, ze kterých je loterie financována. Doufám, že loterie přinese státu víc na daních, než ho bude stát účtenková loterie.


Ivan Fučík

Žádné komentáře:

Okomentovat