8. března 2018

Už zase vidím růžově!

Vyplnit růžový daňový formulář je pro mě každý rok nepředstavitelná dřina. Nevím, kam napsat jaké číslo, kam nic nepsat, kam co odnést, kam co poslat. Plahočím se jak schlíplá koroptev ke své daňové poradkyni a mumlám u dveří cosi o tom, že mám depku z růžového papíru, který jí třesoucí se rukou podávám.

To zvládneme, utěšuje mě pokaždé, když s oroseným čelem usedám na židli proti ní a vytahuji jeden doklad za druhým. Letos mě dostala svým velkým optimismem do kolen. Ani neotočila hlavu od počítače, kde vyplňovala kolonky mého daňového přiznání a přitom švitořila: A to víš, že v římské říši se platily daně třikrát za rok? V lednu, v květnu a v září? No vidíš, nevíš! Lidi platili daň skoro ze všeho, z pozemků, z lodí, z otroků, z koní a z příjmů. Buď ráda, že nemáš otroky, lodě ani koně a že platíš jenom jednou za rok.

Při pomyšlení, že bych růžové papíry měla vyplňovat třikrát za rok, se mi ještě přitížilo a trochu mě to její povídání uklidnilo. Když si tak vzpomenu, že ještě před pár lety jsem obíhala každý březen finanční úřad, zdravotní pojišťovnu a sociálku. Dneska stačí všechno poslat elektronicky. Při vzpomínce, jak jsem tehdy stála na berňáku dlouhou frontu jak na banány za totáče, a v ruce držela růžový formulář a deset příloh k tomu, a to všechno ve dvou stejnopisech, tak mi přejede po zádech mráz. Stála jsem ve frontě mezi živnostníky, kteří telefonovali, spěchali, psali, svačili a hlídali, aby je nikdo nepředbíhal a ještě se stačili hádat s těmi, kteří „drželi místo“ dalším kolegům. Sledovala jsem to s ledovým okem a jenom myslela na to, co si mám u okénka nechat potvrdit, jaké dokumenty dodat, co kam odnést, a kdy a kde zavírají podatelnu. Hlavně ať na mě nikdo nemluví, jinak všechno zapomenu a celý kolotoč začne znovu!

Lámala jsem rekordy při obíhání úřadů a sama sebe předbíhala. Tomu je konec. Elektronicky, doma, v teple a s mojí daňovou poradkyní to jde skvěle. A pouze jednou za rok! Radím vám, zařiďte si to taky tak.

V klidu si přečtěte naše aktuální číslo a text Šárky Veselé o Daních z příjmu, Změnách ve zdaňování fyzických osob, nebo rozhovor s kadeřníkem, který bojuje za vlasy krásnější.

A nehoňte se, nechte daně na svých daňových poradcích, je to jejich práce. Nebudete se potit ani vy ani oni. Užívejte si krásné březnové dny!

Mercedes WimmerováŽádné komentáře:

Okomentovat