16. prosince 2018

Klid a Mír v duši, Vánoční meditace

Photo by Jimmy Chang on Unsplash

Hledáte svůj vnitřní klid a pokoušíte se v něm setrvat? Alespoň na Vánoce?

Skutečný vnitřní klid je stavem štěstí a lásky, přináší ticho a pohodu. Přináší osvobození od všeho chtění, od vášní, zloby, zášti i strachu. Vnitřní klid, je v každém z nás, je naší pravou podstatou. Kdo ho našel, procitl a osvobodil se. Víte kde hledat?

Sedněte si, zavřete oči a zkuste hledat v sobě. Klid a mír je ukrytý hluboko ve Vás. Hledejte až hluboko ve Vašich kořenech. Hledejte v sobě pravou podstatu Vašeho bytí. Když budete chvíli pozorní, najdete ticho. Alespoň na chvíli se objeví. Zaměřte se na něj. Hluboké, Ticho, které Vás obklopuje. Buďte pozorní, vnímejte, jak obklopuje všechny zvuky, které právě slyšíte. Nejvíce Vás budou rušit Vaše myšlenky. Nevažte se k nim, pozorujete je. Pozorujte, jak se objevují a mizí, jakmile na ně zaměříte pozornost. Myšlenky stejně jako zvuky přicházejí odkudsi z Ticha a jakmile si jich všimnete, zpět se do něj noří. Pokud otevřete oči, objeví se svět okolo Vás. Svět, který vidíte, mizí, když oči zavřete. Mizí do stejného Ticha jako zvuky a myšlenky. Nechte oči zavřené. Vnímejte Ticho, ve kterém se objevují, objekty ve formě zvuků, myšlenek, věcí a pocitů. Seďte a pozorně vnímejte vše co se v Tichu objeví. Poslouchejte…. Nic nehodnoťte…. Cítíte, že hluboké Ticho, Vás uklidňuje. Vnímejte uklidňující Ticho všude okolo Vás….

Pokud chcete hledat dále můžete…. Hledejte sami sebe v tom Tichu. Hledejte svoje Já, které Ticho vnímá. Žádné Já nemůžete najít? Vnímáte jen Ticho…. Uvědomujete si, Já jsem. Já, je součástí Ticha, které vnímáte. Zůstaňte tak, neodcházejte, zůstaňte v uvědomění si: „Já jsem“. Dál nehledejte, našli jste svoje pravé Já!

Největší objev Vašeho života: „Já jsem, jsem Ticho, které mě stále obklopuje“. Stačí zavřít oči a vnímat ho. Když se Vám to povede a ztotožníte pocit Já jsem s Tichem, našli jste to, co jste hledali, klid a mír v duši. Alespoň na chvilku, alespoň na Vánoce.

Starověký súfijský básník Rumi to napsal do veršů:

„Hledal jsem boha a našel jsem jen sebe,
Hledal jsem sebe a našel sem jen boha.“

Přeji Vám klidné prožití Vánočních svátků 2018

Ivan Fučík

Žádné komentáře:

Okomentovat